Pirmieji pavasario ženklai?

Stebėjimo aprašymas

 • Rūšis (liet.k.): Dagiliai, kikiliai, plėšrieji
 • Rūšis (lot. k.): -
 • Data: 2015-02-14
 • Vieta: Klaipėdos raj.
 • Įranga: Nikon COOLPIX S9100

Vasario 14-oji. Kai dauguma įsimylėjėlių dalijasi dėmesiu, ryte iškeliauju į laukus pas kitą savo meilę - paukščius...

Kieme neįtikėtinai tylu, nei žvirblių, nei zylių, net varnų nematyti. Tik retsykiais švelnų, ūkanotą rytą sudrumsčia kažkur karkluose susibėgusių šarkų pačiauškos.

Pakanalės keliuku žingsniuoju miško link. Kur ne kur dar šmėsteli sniego lopinėliai bei ilgi ledo „liežuviai“.

Toldama nuo gyvenvietės pastebiu vis daugiau gyvybės ženklų: nuo apšepusio varnalėšų stiebo pabyra nedidelis dagilių būrelis, vos ne iš po kojų išnyra garsiai sparnais mosuodama ančių pora.

Nusitaikiusi žiūronais į pamiškę, pastebiu gausų dagilių būrelį. Ant tako, aukštesnių piktžolių, varnalėšų – visur dagiliai. Juk pats pusryčių metas.

Lėtu ramiu žingsniu judu pirmyn. Aplink nė vieno krūmo, tinkamo priedangai. Kaip ir reikėjo tikėtis, dagiliai netrukus mane pastebi ir vienu ypu suskrenda į šalia esantį medį.

Vėl dairausi priedangos. O ši pūpso tiesiai prieš mano akis - dar rudenį čia stovėjęs sutręšęs medžiotojų bokštelis, pavirtęs lentų krūva. Šmurkšteliu „vidun“ ir tykau.

Po keleto minučių nusileidžia keli drąsuoliai. Prisikišusi  žiūronus pastebiu, kad tai ne dagiliai, o kikiliai, tiksliau – jų porelė. Paukšteliai vėl pasipuošę savo ryškiu rusva ir melsva spalva margintu pavasario bei vasaros apdaru. Netrukus nusileidžia ir kiti būrio nariai – dagiliai. Tačiau mažylių siaubui, čia pat pasirodo ir kėkštas, kuris garsiai sukrenkšdamas sugrąžina visus į medį.

Neilgai trukus plėšrūnas pasišalina. Būrys vėl pasklinda ant tako ir smagiai čiauškėdamas tęsia sutrukdytą pusryčiavimą. Besidairydama į šalia medžiais besikarstančias mėlynąsias ir pilkąsias zyles nė nepastebiu, kaip po keliolikos minučių šie mažiukai priartėja vos per metrą nuo mano slėptuvės. Mikliai imu fotografuoti, bet vos po keleto pykšteltų kadrų, paukšteliai mane pajunta ir pasišalina.

Paklausite, kurgi tie „pavasario ženklai“, minimi antraštėje? Pati juos „pastebėjau“ tik ruošdama kovo mėnesio „Paukščių kalendoriaus“ skyrelį apie parskrendančius paukščius. Pasirodo, kikiliai – migruojantys paukščiai ir tuo metu dar turėjo būti kelyje į namus. Šie paukščiai iš šiltų kraštų paprastai grįžta kovo mėnesį (dažniausiai pastebimas kovo pabaigoje). Pirmiausia parskrenda patinai, o po 3 – 7  dienų - ir patelės. Mano stebėta porelė maitinosi Klaipėdos raj. laukuose jau vasario 14 d. Matyt, šilta žiema pakoregavo jų kelionių planus. O gal ši pora nė nebuvo išskridusi?

PANAUDOTA LITERATŪRA

 • Aleknonis, A. Girių giesmininkai. Vilnius: Mokslas, 1984, p. 136.
 • Jusys, Vytautas; Karalius. Raudonikis. Lietuvos paukščių pažinimo vadovas. Kaunas: Lututė, 2012, p. 250.
 • Logminas, Vytautas, et al. Lietuvos fauna. Paukščiai. T.2. Vilnius: Mokslas, 1991, p. 200.
Atnaujinta 2015-11-05
 • Įvertinkite šį įrašą
  (0 balsai)
Daugiau šioje kategorijoje: « Ant Trijų Kryžių kalno Šarkų metas »

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.