Įspūdžiai po Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono

Metams baigiantis pirmą kartą pabandžiau sudalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone, kurį kasmet nuo gruodžio 25 d. iki gruodžio 31 d. (24:00) rengia Lietuvos ornitologų draugija (LOD). Anot organizatorių, tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu pabūti ne tik su artimaisiais, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas. Kartu varžytuvės LOD suteikia vertingų žinių apie paukščių rūšinę įvairovę šiuo metų laiku. 

Maratono taisyklės labai paprastos. Tereikia organizatorių parengtoje lentelėje prie stebėtos paukščių rūšies nurodyti stebėjimo datą ir vietą, o baigus pildyti, suskaičiuoti, kiek iš viso skirtingų paukščių rūšių ir keliose skirtingose savivaldybėse matėte. Žinoma, norint dalyvauti, reikėtų prieš tai bent kiek pasidomėti, kokių paukščių mūsų šalyje esama, pasimokyti atpažinti įvairesnių rūšių. 

Nors stebėjimams iš viso skyriau tik gerą pusdienį, bet spėjau pastebėti keletą įdomesnių sparnuočių.

Skaityti daugiau ...

Paukščių palydos 2015

Pirmąjį spalio savaitgalį – 2-4 dienomis 39 – iose Europos ir kai kuriose Azijos šalyse, o kartu ir Lietuvoje, vyko Paukščių palydos – atsisveikinimo su migruojančiais sparnuočiais šventė.

Anot LOD, Lietuvoje buvo surengti 36 renginiai, kuriuose dalyvavo apie tūkstantis žmonių. Mūsų šalyje stebėta daugiau nei 600 000 paukščių, priklausančių net 136 – ioms paukščių rūšims. Gausiausiai skrido paprastieji kikiliai, mėlynosios zylės, paprastieji varnėnai. Iš viso įvairiose šalyse užfiksuota daugiau nei 4 milijonai paukščių, 1046 - iuose paukščių palydų renginiuose dalyvavo daugiau nei 25 000 žmonių.

Skaityti daugiau ...

Kaip žalios varnos ieškojome

Š.m. liepos 31 – rugpjūčio 2 d. paukščių mylėtojus vėl sukvietė jau tradiciniu tapusi „Žalia varna“, kasmet organizuojama prie Ašarėlio ežero Druskininkų apylinkėse. Tai Lietuvos ornitoloų draugijos (LOD) renginys, kurio pagrindinis tikslas – atkreipti dėmesį į globaliai nykstančius žalvarnius, aptarti jų apsaugos problemas, praktiniais darbais prisidėti prie šių paukščių išsaugojimo.

Dar prieš kelis dešimtmečius žalvarnis buvo gana plačiai paplitęs paukštis Lietuvoje, o perinti populiacija vertinta nemažiau kaip 1000 porų. Šiuo metu mūsų šalyje gyvena vos 30 žalvarnių.  Perinčios poros aptinkamos pietinėje ir rytinėje šalies dalyje, tad Druskininkų apylinkės renginio vietai pasirinktos neatsitiktinai - čia išlikusi gausiausia perinčių žalvarnių populiacija.

Skaityti daugiau ...