Įspūdžiai po Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono

Stebėjimo aprašymas

  • Rūšis (liet.k.): Didysis dančiasnapis, juodagalvė sniegena, plėšrioji medšarkė ir t.t.
  • Rūšis (lot. k.): Mergus merganser, Pyrrhula pyrrhula, Lanius excubitor ir t.t.
  • Data: 2015-12-28 ir 2015-12-31
  • Vieta: Klaipėdos raj., Vilnius
  • Įranga: SONY Cyber-shot DSC-HX5V

Metams baigiantis pirmą kartą pabandžiau sudalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone, kurį kasmet nuo gruodžio 25 d. iki gruodžio 31 d. (24:00) rengia Lietuvos ornitologų draugija (LOD). Anot organizatorių, tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu pabūti ne tik su artimaisiais, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas. Kartu varžytuvės LOD suteikia vertingų žinių apie paukščių rūšinę įvairovę šiuo metų laiku. 

Maratono taisyklės labai paprastos. Tereikia organizatorių parengtoje lentelėje prie stebėtos paukščių rūšies nurodyti stebėjimo datą ir vietą, o baigus pildyti, suskaičiuoti, kiek iš viso skirtingų paukščių rūšių ir keliose skirtingose savivaldybėse matėte. Žinoma, norint dalyvauti, reikėtų prieš tai bent kiek pasidomėti, kokių paukščių mūsų šalyje esama, pasimokyti atpažinti įvairesnių rūšių. 

Nors stebėjimams iš viso skyriau tik gerą pusdienį, bet spėjau pastebėti keletą įdomesnių sparnuočių.

Viešėdama pas tėvus Klaipėdos raj. pamačiau gausų maždaug 30 - ties smilginių strazdų būrį, triukšmingai dorojantį užsilikusius obuolius soduose, plėšriąją medšarkę, įtrauktą į Lietuvos raudonąją knygą, bet neretą viešnią šiose apylinkėse (plėšrioji medšarkė -  2015 – 2016 m. žiemos paukštis*), gulbę nebylę, žaliukę, dagilių porelę, mėlynąją zylę, juodąjį strazdą, didįjį margąjį genį ir kt. Tačiau labiausiai nudžiugau išvydusi sniegenas, kurias paskutinį kartą mačiau vaikystėje. Jeigu ne šių paukščių išskirtiniai balseliai, gal nebūčiau pastebėjusi. Sniegenų giesmelė lengvai įsimenama, primena švilpimą.

Šventėms pasibaigus grįžau į Vilnių. Norėjosi ir čia šiek tiek pasižvalgyti ir savo kuklų sąrašą papildyti bent keliomis sparnuočių rūšimis. Deja, visokie nebaigti reikalai vis neleido ištrūkti. 

Gruodžio 31 - ąją išaušo puiki diena. Baltus Vilniaus stogus rausvino skaisti rytmečio saulė, o ant lietvamzdžių pakibę varvekliai kuždėjo apie stingdantį šaltį. Jei akys neapgauna, lauke -17. Tačiau noras pasivaikščioti buvo stipresnis. 

Patraukiau savo mėgstamu maršrutu - pro Sereikiškių parką ant Trijų Kryžių kalno. Prie lesyklos nedrąsiai rinkosi didžiosios zylės, o greta jų – bukutis. Puiku, nauja rūšis mano sąraše. Kaip ir reikėjo numanyti, prie Vilnelės pasitiko aibė didžiųjų ančių – antra nauja rūšis. Toliau apšąlusiais laiptais pakilau ant Trijų Kryžių kalno. Tradiciškai čia sutikau didįjį margąjį genį, bet jis jau buvo mano sąraše (per šventes mačiau tėvų sode). 

Buvo beprotiškai šalta. Nuo šalčio apšerkšnijo ne tik nosis, bet ir plaukai. Kurį laiką pasibasčiusi po Kalnų parką ir neradusi daugiau naujų rūšių ketinau sukti namo, bet nuojauta pakuždėjo dar paėjėti Vilnelės pakrante. Taigi slidžiu takeliu nužingsniavau bernardinų link. Vilnelėje knibždėjo daugybė didžiųjų ančių. Vienos ilsėjosi pakrantėsi, kitos maitinosi, trečios – tiesiog leidosi smagiai nešamos srovės.

Staiga prie Dailės akademijos srovė švystelėjo nematytą antelę juoda galva ir rausvai gelsvu pilvu. Atrodė kiek didesnė už didžiąsias antis. Kadangi vandens paukščių beveik nepažįstu, žūtbūt stengiausi ją nufotografuoti, tikėdamasi vėliau iš nuotraukų nustatyti tikslią rūšį. Fotografuodama pastebėjau, kad jos snapas priekyje įdomiai užsilenkęs žemyn -  su tokiu „dantuku“. Iškart prisiminiau didįjį dančiasnapį. Per paskutines Paukščių palydas sužinojau, kad tie dideli inkilai Neries pakrantėse yra skirti didiesiems dančiasnapiams (ne pelėdoms, kaip kažkada maniau :). LOD darbuotojas pasakojo, kad pavasarį žmonės skambina ir mini nepaprastą paukštį persiko spalvos. Tai didysis dančiasnapis. Greičiausiai tai ir bus jis. 

Netrukus prie paukščio prisijungė dar vienas, ko gero, patelė, nes blyškesnis – ruda galva ir pilkšvu kūnu. Patelei išnirus iš vandens išryškėjo jos „pankiška skiauterė“, moksliškai įvardijama kuoduku. 

Grįžusi išsiaiškinau, kad tai tikrai didysis dančiasnapis, į Lietuvos raudonają knygą įrašytas paukštis. Kasmet Lietuvoje peri apie 700 – 1000 porų, bet reguliariai - tik Rytų ir Pietų Lietuvoje, Nemune ir Žemaitijoje. Žiemą gausiai telkias Nemune ties Kaunu, šiaurinėje Kuršių marių dalyje, Baltijos jūros priekrantėje, taip pat neužšąlančiose Neries atkarpose. 

Iš viso šventiniu laikotarpiu per pusdienį (kartu sudėjus) dviejuose Lietuvos galuose - pajūryje ir sostinėje - stebėjau nei daug, nei mažai - 19 įvairių sparnuočių. Jeigu kam įdomu, mano sąrašėlis apačioje. Be įprastų kiemo paukštelių, kaip minėjau, pasisekė išgirsti ir pasigrožėti prieš daug metų regėta raudonspalve sniegena, sutikti grobio tykančią plėšiąją medšarkę (LRK), pirmąkart pamatyti didįjį dančiasnapį (LRK) ir t.t. Štai toks, regis, truputis pasivaikščiojimas gamtoje, o tiek smagių atradimų, nuotykių ir reginių gamtoje. Manau, kitą kartą nepraleisiu progos vėl sudalyvauti šioje puikioje žiemos akcijoje.

Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono 2015 m. sąrašas:

  • Klaipėdos raj. - juodasis strazdas, smilginis strazdas, didysis margasis genys, didžioji zylė, mėlynoji zylė, naminis žvirblis, žaliukė, dagilis, gulbė nebylė, plėšrioji medšarkė, juodagalvė sniegena, pilkoji varna, šarka, kranklys, kėkštas.
  • Vilniuje - didžioji antis, bukutis, didysis dančiasnapis, uolinis karvelis.

*2015-2016 metų žiema skelbiama plėšriosios medšarkės (Lanius excubitor) stebėjimų žiema. Ši paukščių rūšis pasirinkta dėl to, jog vis dar nėra bent kiek išsamesnių duomenų apie šios rūšies gausumą žiemos mėnesiais. Jeigu  šiuo metu laiku stebėjote plėšriąją medšarkę, duomenis apie šį paukštį siųskite el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. . Daugiau informacijos: http://birdlife.lt/2015-2016-metu-ziemos-paukstis-plesrioji-medsarke .

 

Atnaujinta 2016-03-15
Daugiau šioje kategorijoje: « Kaip žalios varnos ieškojome

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.