Juodasis gandras

  • Paskelbtas Knygos

Visi žino Lietuvos baltąjį gandrą, kuris įsikuria arčiau žmonių sodybų, ant ūkinių pastatų, elektros stulpų, bet retai kam teko pamatyti paslaptingą nykstančių sengirių gyventoją juodąjį gandrą. Autorius talentingai atskleidžia šio labai jautraus paukščio gyvenimą nuotraukomis ir žodžiais. Knyga iliustruota 20 E. Drobelio nuotraukų.

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XIX)

  • Paskelbtas Gyvai

Rugpjūčio 1 d. ~6 val. ryto abu jaunikliai paliko tėvų lizdą. Nuo ąžuolo šakos pakilo drauge, matyt, dar kurį laiką pasibastys po apylinkes kartu, o paskui, vedami nenumaldomo instinkto, išskris kas sau į pietus. Anot A. Kazitėno, šiaip juodukai laikosi pavieniui, tik polizdiniu laikotarpiu nuo vasaros vidurio iki išskridimo neperinčių gandrų telkimasis į stambesnes grupes maitinimosi vietose – įprastas reiškinys. Tuomet ištuštėjusiuose lizduose pasirodo tik suaugusieji.

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XVIII)

  • Paskelbtas Gyvai

Visas sesutės vargas, kol buvo lizde viena, retai maitinama tėvų, taip skatinant jos savarankiškumą, nenuėjo veltui. Apie 08.30 val. (liepos 17 d.) pastebėjau lizdą tuščią, ir greta, ant ąžuolo šakų nieko nesimatė. Po kiek laiko abu jaunikliai sugrįžo. Toks buvo pirmasis sesutės skrydis. Vieną akimirką abu lizde, kitą – jau nebėra. Gaila, kad teko praleisti. Toliau visą dieną gandriukai išbuvo lizde kartu.

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XVII)

  • Paskelbtas Gyvai

Šiandien jaunėlė pabudo kupina dar stipresnio ryžto pagaliau pakilti pirmam savo skrydžiui. Nuo pat ryto ėmė keberiotis siauriausiomis ąžuolo šakelėmis, intensyviai treniruodama sparnus, lavindama pusiausvyrą. Kai kurios šakelės pareikalavo kone akrobatinių sugebėjimų.

Buvo aišku, kad gandriukė baisiausiai alkana. Ieškojo maisto likučių lizde, krapštinėjo samanas nuo šakų. 12.06 val. jaunėlė palūžo, pritūpė ir ėmė gailiai maldauti, šaižiai dūsaudama ir plakdama sparnais. Tačiau tėvai toliau ignoravo savo atžalą. Po valandos vienas jų pasigailėjo ir atgabeno kuklią porciją pietų.

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XVI)

  • Paskelbtas Gyvai

Brolis negrįžo. Gandriukė visą dieną praleido lizde viena. Jaunėlė makštino sparnus, bandė nuo šakos skristi į lizdą, šokinėjo aukštyn iš vietos bandydama pakilti. Tėvai maisto atnešė tik kartą, apie 12 val. Sumaitino labai kuklų maisto davinį ir nuskrido, toliau laikydamiesi savo griežtos politikos. Jaunėlė keliskart bandė palenkti juos savo šaižiu prašymo balsu, sparnų plakimu, tačiau veltui. Vakarop prie lizdo prisiartino kažin koks keistas paukštis. Gandriukė visa pasišiaušė, patriukšmavo ir taip sėkmingai apsigynė. 

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XV)

  • Paskelbtas Gyvai

Anot A. Kazitėno, juodieji gandrai tėvų namus palieka po 62 – 70 juose praleistų parų. Kadangi vienas jų išsirito gegužės 11, kitas – gegužės 13 dieną, vyresnėlis galėjo išskristi jau liepos 13 dieną. Nekantriai laukiau tos dienos, tikėdamasi pamatyti pirmąjį paukščio skrydį, bet tuo pačiu suvokiau, kad atsisveikinimo akimirka su keturis mėnesius stebėta gandrų šeimyna neišvengiamai artėja. 

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XIII)

  • Paskelbtas Gyvai

Šiandien gandriukus vėl aplankė ornitologai. Juodųjų gandrų jaunėlei buvo pritaisytas specialus siųstuvas.

Siųstuvas veikia saulės baterijų pagalba. Tokiu būdu paukštį galima sekti visą jo gyvenimą (žinoma, jeigu nežūva migracijoje, susidūręs su plėšrūnais ir pan.). Siųstuvas gali įrašyti ir analizuoti aukštos raiškos, trimačius GPS duomenis (ilgį, plotį, aukštį), o taip pat gandrų judėjimą, kryptis. Tai padeda sužinoti apie paukščio veisimosi, maitinimosi vietas, migracijos kelius, įvertinti vėjo jėgainių keliamą žalą paukščiams.

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą