Ventės ragas. Ornitologinė stotis

  • Paskelbtas Knygos

Paukščių migravimas - vienas paslaptingiausių ir iki šiol iki galo neišaiškintų mus jaudinančių gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų su jaunikliais.

Kur paukščiai skrenda? Kaip net mažiausi sparnuočiai įveikia didelius atstumus, perskrenda jūras ir dykumas? Kaip jie orientuojasi erdvėje dieną ir naktį? Kodėl vieni paukščiai išskrenda, o kiti lieka žiemoti? Kaip iš žiemaviečių grįžtantys paukščiai suranda savo gimtąsias vietas ar net tą patį lizdą Lietuvoje?

Į daugelį šių klausimų padėjo atsakyti 1899 m. danų gimnazijos mokytojo panaudotas ir vėliau plačiai pasaulyje paplitęs paukščių žiedavimas. Netrukus ėmė steigtis paukščių žiedavimo centrai ir sparnuočiai buvo pradėti žieduoti: JAV ir Vokietijoje - 1902 m., Vengrijoje, Prancūzijoje - 1908 m., Rusijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje - 1909, Švedijoje, Šveicarijoje - 1911 m., Norvegijoje - 1914 m. ir t.t.

Žieduojant paukščius galima nustatyti, kur jie žiemoja, kur ir kokiu greičiu skrenda, kiek metų gyvena, gauti svarbių žinių apie atskirų paukščių gausumo pokyčių, populiacijos struktūrą ir būklę. Dėl to šis paukščių tyrimo metodas ir šiais laikais pats populiariausias ir prieinamiausias. Dabar kasmet pasaulyje apžieduojama per 6 mln. paukščių (vien Europoje - apie 4 mln.).

Paukščių migravimo tyrimams ir jų žiedavimui steigiamos ornitologinės stotys. Pirmoji pasaulyje ornitologinė stotis buvo įkurta 1901 m. Kuršių Nerijoje, Rasytėje, o 1929 m. įkurta Ventės rago ornitologinė stotis.

Šioje knygoje glaustai pateikiama pusiasalio istorija, žinių apie Didįjį paukščių migracijos į Pietus kelią pro Ventės ragą, 1929 - 2006 m. sužieduotus beveik du milijonus paukščių, apie ornitologijos stoties kūrimosi ir įrangos tobulinimo kelius.

Skaityti daugiau ...

Įdomybių sezonas

Rugsėjis. Įgauna pagreitį jau rugpjūtį prasidėjusi rudeninė paukščių migracija. Mėgstu šį laikotarpį. Tėvų sodas tuomet tarsi iš naujo atgyja, galima sulaukti netikėčiausių svečių, prisižiūrėti įvairiausių įdomybių.

Štai šiandien sekiodama skrajojančių pečialindų pulkelius užsukau į sodą. Jo pakraštyje kaipmat dėmesį patraukė elektros stulpo kraštu judantis didysis margasis genys. „Visai vargšeliui galvelė susisuko“, - pamaniau. „Negi stulpą kalti sugalvojo?“

Skaityti daugiau ...

Tiesiogiai iš juodojo gandro lizdo (XIX)

  • Paskelbtas Gyvai

Rugpjūčio 1 d. ~6 val. ryto abu jaunikliai paliko tėvų lizdą. Nuo ąžuolo šakos pakilo drauge, matyt, dar kurį laiką pasibastys po apylinkes kartu, o paskui, vedami nenumaldomo instinkto, išskris kas sau į pietus. Anot A. Kazitėno, šiaip juodukai laikosi pavieniui, tik polizdiniu laikotarpiu nuo vasaros vidurio iki išskridimo neperinčių gandrų telkimasis į stambesnes grupes maitinimosi vietose – įprastas reiškinys. Tuomet ištuštėjusiuose lizduose pasirodo tik suaugusieji.

Skaityti daugiau ...

Nykštukai

Pirmą kartą šį mažylį pastebėjau rugpjūčio viduryje. Skaitydama sode knygą, išgirdau ploną švelnų tiksėjimą: „tsik“ „tsik“ „tsik“ „tsik“..., kuris sklido nuo gretimo kukmedžio. Priėjusi prie krūmo, jo apatinių šakų raizgalynėje pamačiau mažo paukščiuko siluetą. Mažylis strikinėjo šakelėmis, visai manęs nesibaimindamas, kai žvelgiau į jį iš viršaus.

Skaityti daugiau ...

Lipa liputis

Tądien, kai sode stebėjau net keturis nykštukus, baltame obels kamiene išdygo juodai rusvas paukštelis ilga uodega. Liputis! Miškinis liputis! Šį sparnuotį jau buvau mačiusi paukščių vadove, tik nesitikėjau jį išvysti ir tėvų sode. Juk tai taip pat miško paukštis (kaip ir nykštukai). Bet, ko gero, migracijų metu gali susidurti su bet kuo.

Skaityti daugiau ...

Nepasotinamas sodo svečias

Po kelių nepavykusių stebėjimų, kuomet ryte žingsniuodama traškiais šalna apsitraukusiais lapais, išvaikiau visus savo nusižiūrėtus paukščius, nutariau stebėti juos pro langą, „žvelgiantį” tiesiai į sodą. Be to, staiga užklupęs šaltis ryte kąsdavo taip stipriai, kad pirštai tiesiog sustingdavo fotografuojant, o ir muilinukė užšaldavusi visai nebefokusavo.

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą