Melancholiškoji švilpautoja sniegena - ne tik žiemos paukštelė

Buvo šilta šviesi žiemos popietė. Sodas skendėjo akinančiame saulės ir sniego švytėjime. Skubėjau laukan, kol saulė dar skleidėsi skaisčiai oranžiniais spinduliais. Tokios žiemos popietės - man pats gražiausias laikas paukščių stebėjimui.

Per keletą metų stebėjimo įsitikinau, kad žiemą laukuose ir miškuose paukščių gretos labai sumažėja. Atvėsę orai ir sumenkę maisto ištekliai sparnuočius dažniau atvilioja į gyvenvietes, parkus, sodus, kur jie suranda obuolių, uogų, sėklų ir kt. skanėstų. Štai Kalėdinio paukščių stebėjimo maratono metu didžiumą savo kandidatų aptikau būtent gyvenvietėje ir mieste.

Taigi mikliai susiruošusi pasukau pagrindiniu keliuku, vedančiu aplink gyvenvietę. Ilgai dairytis neteko, mat prie senųjų kaimo kapinaičių netrukus išgirdau pažįstamą melancholišką švilpčiojimą - neabejotinai sniegenos. Sekdama paskui skleidžiamą garsą atsidūriau šalia dviejų galingų medžių. Raudonpilvės švietė visu gražumu. 

Skaityti daugiau ...

Genių antskrydis

Po eilės žvarbokų dienų pagaliau išaušo šiltas ir saulėtas penktadienis. Sode dar buvo likę nebaigtų rudens darbų, taigi įdienojus ėmiausi veiklos. Pirmiausia pradėjau nuo lazdyno, po kuriuo buvo gausiai pribyrėję riešutų.

Skaityti daugiau ...

Apie Ventės ragą ir Kintų įžymybę – baltąjį gandrą

Prasidėjus atostogoms atsirado puiki proga įgyvendinti vieną seną norą – aplankyti atsinaujinusį Ventės ragą, susipažinti su nauja jo ekspozicija (lankytojams atverta tik š.m. liepos 30 d.) ir, žinoma, pasigrožėti migruojančiais paukščiais. Palankiausia diena šiai išvykai nusimatė trečiadienis, mat pranašavo saulėtą ir giedrą orą. Paskutinį kartą Ventės rage lankiausi, ko gero, būdama moksleivė.

Skaityti daugiau ...

Paukščių pavadinimų žodynas

  • Paskelbtas Knygos

Šiuo metu mūsų planetoje gyvena apie 10 000 rūšių paukščių, tačiau daugiau kaip 1000 rūšių gresia išnykimas, o 5000 rūšių populiacijos mažėja. Paukščiai stebina žmogų savo įvairove ir gebėjimu skraidyti, puikiai orientuotis erdvėje dieną ir naktį. Matyt, todėl paukščiai yra viena iš labiausiai tiriamų gyvosios gamtos klasių. Šios srities tyrimai padėjo vystyti ekologijos, zoologijos, genetikos, fiziologijos, etologijos, aerodinamikos mokslus.
 
2009 m. pabaigoje išleistas šešiakalbis (lotynų, lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų ir rusų kalbomis) „Paukščių pavadinimų žodynas“ skirtas mokslininkams, aplinkosaugininkams, aukštųjų mokyklų studentams, vertėjams, kino kūrėjams, keliautojams ir visiems besidomintiems pasaulio paukščiais.

Žodyne pagal šiuolaikinę sistematiką pateikiama 12 470 paukščių klasės lietuviškų pavadinimų, iš jų 9842 rūšių, 2170 genčių, 202 šeimų, 125 pošeimių, 58 tribų, 45 pobūrių ir 28 būrių pavadinimai.

Visi pavadinimai sukirčiuoti, dauguma jų (per 11 000) yra sukurti ir pateikiami pirmą kartą.

Žodyno gale pridedamos paukščių pavadinimų rodyklės šešiomis kalbomis (lotynų, lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų ir rusų). Be to, leidinio pradžioje skelbiamas publikuotų mokslo šaltinių, kuriais naudotasi rengiant žodyną, sąrašas.

M. Žalakevičiaus, I. Žalakevičienės „Paukščių pavadinimų žodynas“ įvertintas pirmuoju terminų žodynų vertinimo lygiu – Valstybinė lietuvių kalbos komisija neprieštarauja.

Skaityti daugiau ...

Birds of the Curonian Spit (Kuršių nerijos paukščiai)

  • Paskelbtas Knygos

Knygos autorius praleido tūkstančius valandų kaupdamas medžiagą apie Kuršių nerijos paukščius. Ši knyga – tai pirmasis tokio pobūdžio leidinys, išleistas apie nerijos gyvūniją. Leidinyje panaudoti visi prieinami 1991- 2011 m. duomenys. Daugelis jų surinkti Suomijos ornitologų ir paties autoriaus.

432 puslapių apimties knyga išleista anglų kalba. Knyga gausiai iliustruota, joje net 280 fotografijų. Pateikti 285 paukščių rūšių, fiskuotų Kuršių nerijoje, aprašymai, pilni duomenys apie retų rūšių paukščius, migruojančių, besibūriuojančių ir perinčių paukščių aprašymai įvairiais metų laikais. Taip pat pateiktos rekomendacijos paukščių stebėtojams – ką stebėti, kur ir kada, pilnas paukščių sąrašas anglų, lotynų ir lietuvių kalbomis su duomenimis apie rūšies būklę ir dažnumą.

Knyga turi lengvą mokslinį atspalvį, kas daro ją lengvai suprantamą visiems skaitytojams. Ji yra idealus suvenyras ar dovana visiems Kuršių nerijos lankytojams ir tiems, kas domisi gamta.

Skaityti daugiau ...

Paukščių stebėjimas

  • Paskelbtas Knygos

Šios knygos pagrindinė paskirtis yra padėti tiems, kurie susidomėjo paukščių stebėjimu ir bando žengti pirmuosius, dar netvirtus paukščių stebėtojo žingsnius, lydimus dvejonių, svarstymų ir abejonių. Tai savotiškas elementorius, kuris paaiškins, nuo ko ir kaip reikia pradėti stebėti paukščius, ir padės tolygiai tobulėti. Tai pasiūlymai ir patarimai, kuriuos rašau remdamasis savo asmenine patirtimi ir žiniomis, įgytomis bendraujant su pradedančiaisiais paukščių stebėtojais.

Skaityti daugiau ...

Juodas, bet ne varnėnas

Visą dieną lijo, tačiau sode buvo jaučiamas neeilinis sujudimas: kas kelias minutes į lizdą lekiojo pilkosios musinukės patinėlis, vejoje su jaunikliais šmirinėjo varnėnai, į sodą užsuko net genys, kuris savo aštriais nagais įsikibęs į elektros stulpą kažin ką baksnojo snapu. Negalėdama ramiai stebėti nuošalyje, palei nusvirusias obelaičių šakas nukėblinau į sodo pakraštį ir pasislėpusi už obels kamieno ėmiau fiksuoti šio įdomaus sujudimo dalyvius.

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą

Daugiau straipsnių

įkelti daugiau Laikykite SHIFT mygtuką visų straipsnių įkėlimui įkelti visus