Apie Ventės ragą ir Kintų įžymybę – baltąjį gandrą

Prasidėjus atostogoms atsirado puiki proga įgyvendinti vieną seną norą – aplankyti atsinaujinusį Ventės ragą, susipažinti su nauja jo ekspozicija (lankytojams atverta tik š.m. liepos 30 d.) ir, žinoma, pasigrožėti migruojančiais paukščiais. Palankiausia diena šiai išvykai nusimatė trečiadienis, mat pranašavo saulėtą ir giedrą orą. Paskutinį kartą Ventės rage lankiausi, ko gero, būdama moksleivė.

Skaityti daugiau ...

Ventės ragas. Ornitologinė stotis

  • Paskelbtas Knygos

Paukščių migravimas - vienas paslaptingiausių ir iki šiol iki galo neišaiškintų mus jaudinančių gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų su jaunikliais.

Kur paukščiai skrenda? Kaip net mažiausi sparnuočiai įveikia didelius atstumus, perskrenda jūras ir dykumas? Kaip jie orientuojasi erdvėje dieną ir naktį? Kodėl vieni paukščiai išskrenda, o kiti lieka žiemoti? Kaip iš žiemaviečių grįžtantys paukščiai suranda savo gimtąsias vietas ar net tą patį lizdą Lietuvoje?

Į daugelį šių klausimų padėjo atsakyti 1899 m. danų gimnazijos mokytojo panaudotas ir vėliau plačiai pasaulyje paplitęs paukščių žiedavimas. Netrukus ėmė steigtis paukščių žiedavimo centrai ir sparnuočiai buvo pradėti žieduoti: JAV ir Vokietijoje - 1902 m., Vengrijoje, Prancūzijoje - 1908 m., Rusijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje - 1909, Švedijoje, Šveicarijoje - 1911 m., Norvegijoje - 1914 m. ir t.t.

Žieduojant paukščius galima nustatyti, kur jie žiemoja, kur ir kokiu greičiu skrenda, kiek metų gyvena, gauti svarbių žinių apie atskirų paukščių gausumo pokyčių, populiacijos struktūrą ir būklę. Dėl to šis paukščių tyrimo metodas ir šiais laikais pats populiariausias ir prieinamiausias. Dabar kasmet pasaulyje apžieduojama per 6 mln. paukščių (vien Europoje - apie 4 mln.).

Paukščių migravimo tyrimams ir jų žiedavimui steigiamos ornitologinės stotys. Pirmoji pasaulyje ornitologinė stotis buvo įkurta 1901 m. Kuršių Nerijoje, Rasytėje, o 1929 m. įkurta Ventės rago ornitologinė stotis.

Šioje knygoje glaustai pateikiama pusiasalio istorija, žinių apie Didįjį paukščių migracijos į Pietus kelią pro Ventės ragą, 1929 - 2006 m. sužieduotus beveik du milijonus paukščių, apie ornitologijos stoties kūrimosi ir įrangos tobulinimo kelius.

Skaityti daugiau ...
Prenumeruoti šį RSS naujienų kanalą